Emotionally Healthy Relationship starter d. 27. oktober

Emotionally Healthy Relationship starter d. 27. oktober

Emotionally Healthy Relationship starter d. 27. oktober

# Nyheder

Emotionally Healthy Relationship starter d. 27. oktober

Emotionally Healthy Relationships afholdes her i Bethlehemskirken i denne vinter 2025: Vi mødes fra 18.30-21.00 på følgende 8 mandage: 27/10 - 10/11 - 24/11 -8/12 - 15/12 - 5/1 - 19/1 - 2/2 

Pris: 300 kr. 

Udover dette skal du have fat i følgende bøger:

1-Emotionally Healthy Spirituality by Pete Scazzero.  Eller hvis du har læst den, anbefaler vi dig istedet Emotionally Healthy Dicipleship (EHD) by Pete Scazzero.      

2-Emotionally Healthy Relationships - Workbook                                           

3-Emotionally Healthy Relationships - Day by Day - a 40 day journey, that deeply change your relationships.

Hvor får du fat i dem? Du kan købe dem på f.eks net boghandleren 'Bogreolen': Eller du kan låne bøgerne af Bethlehemskirken (dog ikke EHD) gennem Bente Lundbak Pihl 

Indhold: kursets fokus er på dit indre liv med Jesus. Et dicipelskabskursus, som bygger på at lære at sænke farten og næres og vokse i en dybere relation med Jesus. Emner der bliver dykket ned i: kend dig selv så du kan kende Gud -udvid din sjæl gennemsorg og tab - opdag rytmnen i daglige stunder med Gud og i ugentlig hviledag-vokse op til at blive en følelsesmæssig vokssen - stop med at 'læse tanke'/antage og afklar forventninger- Inkarnationel lytning - Clean fighting

Desværre er det endnu ikke oversat til dansk, så man må kunne læse og forstå bogen og tidebønnerne og de små videoer på engelsk. Jeg har selv haft min mobil liggende ved siden af mig, på google oversæt, til hvis der var noget jeg bare måtte forstå mere præcist. Så præcist som det nu kan blive i Google oversæt :-) 

Tilmelding her: https://forms.churchdesk.com/f...  

Lidt uddybende info: I flere år har vi i kirken været engageret i og inviteret til 2 kurser. De ene er Alpha: 10 aftner med mulighed for at udforske den kristne tro på en åben, uforpligtende og uformel måde, i et godt fællesskab. Det andet er JESUSVEJEN et praksisorienteret, tidsbegrænset gruppeforløb ud fra Jesus’ undervisning i Bjergprædikenen. Og gjort det i fællesskab med andre kirker.

I de senere år har vi været i gang med også at implementere et Dicipeltrænings forløb: Emotionally Healthy Dicipleship, bestående af 2 kurser; 1-Emotionally Healthy Spirituality (EHS) & 2-Emotionally Healthy Relationships (EHR). Kursus 1+2 afholdt vi som pilotprojekt i lille gruppe på 5 personer, 1 hver efterår i 2 år.

Sidste efterår afholdt vi kursus 1 EHS op på hjemmesiden og endte med at være 13 deltagere, 2 udefra og 11 her fra menigheden. I denne vinter afholder vi nu kursus 2 EHR og der er flere fra sidste kursus, der gerne vil deltage på dette. Der er dog stadig lidt ekstra pladser. Man kan godt starte på 2. del, og så tage EHS bagefter. Planen er at vi udbyder begge kurser i forlængelse af hinanden igen. Det bliver henover 2026 og 2027.

Kurset er forfattet og grundlagt af Pete Scazzero og hans hustru Geri. De lærte på den hårde måde at: du kan ikke være åndeligt moden og forblive følelsesmæssigt umoden. Selvom Pete var en erfaren præst i en kirke i vækst, forblev hans liv og tro usund. Som i så mange andre kirker rundt omkring:

-undgik han sund konflikthåndtering under dække af at stifte fred

-undertrykte og ignorerede han sine følelser

-brugte han det, at arbejde for Gud, som en undskyldning for at løbe fra Gud.

-levede han uden grænser

I dette materiale hjælper de os med at finde bibelske kerneprincipper, som kan lede os ind i en erfaring af at lytte til det der ligger under overfladen i vores relation med Gud. Det er et grundigt udarbejdet og levet materiale, med bl.a 40 dages tidebønner x 2 dagligt til hver af kurserne.

Meget af forløbet, er en vandring hjemme i din hverdag, dig selv og Gud: Vi læser en bog på 8 kapitler og følger tidebønnerne morgen og aften, som hører til hvert enkelt kapitel. Så, meget af det, sker hjemme hos dig selv. Man mødes 8 aftner (mellem hvert kapitel) med de andre der også følger materialet. Her er det muligt at dele erfaringer fra sin vandring. Vi følger en arbejdsbog som danner ramme for aftenen. Og vi ser 1-2 små videoer, hvor Pete og/eller Geri underviser.

Meget berigende for fællesskab!


 

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed